
Американска винена мечта
Най-добре развиващият се винен пазар в момента – Американският, може да се окаже не чак толкова голяма химера за качествените български вина ...
Най-добре развиващият се винен пазар в момента – Американският, може да се окаже не чак толкова голяма химера за качествените български вина, колкото хейтърите и песимистите в България биха предрекли, коментирали и заклеймили с думи тежки от рода на: „В тази държава нищо не се прави“ , „Всички са маскари, ние сме най-готините“, „Аве с наш‘то вино нъкаде, те онези са с години напреде“ и т.н.
Светлина в тунела има и тя се нарича - Fine European Wines from Bulgaria. Зад това звучно име стои екип от млади и свободомислещи икономисти, логистици, журналист и вече сомелиери. Повечето от нас са училили и/или работили на американския пазар.
Няколкогодишният труд на екипът на Организацията се увенча с успех и българското вино получи правото да се промотира на форуми като James Beard Foundation в Чикаго и Citi Open в столицата Вашингтон.
„Трябват ни двама сомелиери да промотират български вина на американския и индийския пазар, препоръчахме теб и Живко Нарлев “, беше краткият разговор, който проведох с Жоро Филипов от Българската асоциация на сомелиерите и виноценителите. Нямахме нужда от втора покана!
Знаци от съдбата
Знак номер едно. Интервюто за виза беше кратко и ясно.
- Какво работиш?
- Сомелиер!
- Какво е естеството на Вашата визита в САЩ?
- Да промотирам качественото българско вино на американския пазар.
- Господин Атанасов, Вие имате американска виза.
Приех това като знак, че те са готови за нас, хората, които искаме да разкажем и покажем истинската идентичност на българското вино. Дори и американската бюрокрация се разтапя при споменаване на кодовата дума „вино“.
Знак номер две. Заслушах се в разговор на групичката от съседната маса в кварталното кафене, докато разглеждах статия, публикувана в www.divino.bg: „Особеностите на американския винен пазар“. Разговорът беше от тези тежките, от типа „кои сме ние, българите, и защо ни се случва всичко това?“, имайки предвид българската реалност, и се върна назад във времето с историята за Кана, синовете му и снопа с копия.
Статията в Di Vino завършва кратко и ясно с един съвет от Дейвид Трон: „Не идвайте сами на американския пазар, а заедно с други производители, с които имате обща регионална идентичност. Вашата марка ще я изградите след това”.
Това спокойно може да бъде използвано като слоган на Fine European Wines from Bulgaria, защото кратко, точно и ясно представя идеите, разбиранията и целите на организацията.
Повече знаци не ми трябват, имаме продукта, срещнах правилните хора, за мен ще е чест да бъда един от посланиците на българското вино - това бяха мислите, които минаха през главата ми, докато групата до мен поръча още един ред бири и започна да нарежда правителството, местната власт, пътищата и т.н.
Прибрах компютъра, платих сметката и си тръгнах. Времето за оплакване свърши, дойде времето да работим.
Продуктът, хората, времето и мястото
Продуктът – това са качествени български вина от местни и международни сортове, направени с много любов от избите: Братанов, Бургозоне, Братя Минкови, Ветровитите хълмове, Вила Мелник, Изба Мараш, Орбелос и всеки един, който е достатъчно коректен и не гледа отвисоко на другите. На пазар като американския и големите са малки.
Послание от Анн, местен дистрибутор. „Не правете вино специално за американския пазар, запазете своята идентичност, ние ви харесваме такива, каквито сте“.
Хората сме ние - Ива, Мимето, Ели, Митко, Дими, Мая, Живко и аз. Не изпадам във формалности, защото, както заявих пред нашия посланик Елена Поптодорова, в чието лице открихме много силна и безкористна подкрепа: „Ние не сме от сомелиерите сноби, ние сме от готините“. Посланичката с усмивка ми отговори: “Тук е много важно да не си от сомелиерите сноби“. На пазар, където шардонето става шард., кабернето - каб, франът е пепъри, сов. бланът е клише, но когато е „бътари“ и „роунд“ от старене в бутилка е „инчрестинг“ и „кул“, място за формалности и клишета няма.
Вече мога да си представя американците, харесващи аромата на шума, хумус и дребни горски плодове в „дат еМ 55“, визирайки Мелник 55.
Времето в САЩ. Живем във време, което бих могъл да характеризирам най-добре чрез цитат на Мел Дик „Моментът никога не е бил по-подходящ за бизнес със САЩ, в момент, когато се затвърждава интересът на 77 млн. души от поколението, родени в периода от 1980 – 2000”. „Те са по-образовани, по-информирани, те пътуват по-често и търсят нови вкусове", подчертава и Дейвид Трон, шеф на Total Wine and More, мрежа от винени супермагазини в 18 щати, с над 8 000 етикета. ( Източник Di Vino)
Времето в България. Имаме уникалната възможност да живем във време, в което се пише новата история на българското вино. Всяко действие, което пречи или бездействие, което не помага на българското вино, е престъпно. Ние, хората, които се занимаваме с вино в България - било то сомелиери, технолози, агрономи, търговци, журналисти, чиновници и т.н., нямаме право да не дадем всичко от себе си, за да промотираме българското вино на външните пазари.
Мястото. Вашингтон ДС, точно в десетката. Градът е космополитен и едновременно вибрира някак си младежки. Свежи мозъци от цял свят работят за страните си и за себе си. Политиката не е мръсна дума, а хората имат възможности, култура и са готови да експериментират.
На турнира Сити Опън имахме възможност да презентираме българското вино пред представители на Ресторантьорската организация на САЩ, сомелиери, дистрибутори и любители на вино.
Започнах презентацията семпло с въпроса: „Какво знаете за България и българското вино?“. Отговорът беше: „Не много“. Не ми се наложи да изговарям България и българското вино с половин уста, както в Европа, където в миналото сме изгубили позиции, поради спорни решения на хората, свързани с нашия износ.
Всяко вино беше оценено по достойнство по една или друга причина, понеже пазарът е огромен и има ниша за всеки тип и стил вино. В ложата, където презентирахме вината, се чуваха думи като: „изненада“, „качество-цена“, „уникалност“, „идентичност“, „дизайн“, „етикети“ и не на последно място – „нещо различно“.
Презентирахме вино в бара, в лаунджа, в ресторанта на корта, подарихме вино на хората, които ни помогнаха и посрещнаха с усмивка. Едно е сигурно - Сити Опън разбра къде е България, какво е българското вино и едва ли ще го забрави скоро.
Бяхме подредени заедно с компаниии като Емирейдс, Лексус, Сити Банк, Ситизен, Гаеко, Микалоб Ултра, Фед Екс и т.н
Имаше място и за весели моменти. Григор не беше в асансьор, а в маршрутка, където нашите момичета му разказаха за нас.
Хвърляхме монети, топахме топки, дегустирахме вино с корпоративни мениджъри, подкрепяхме Григор, флиртувахме със стюардесите, ядохме бургери, пробвахме кетъринга на Белия дом, казахме едно голямо „Наздраве“ на всички. Смесихме полезното с приятното, но когато си на „дипломатическа“ мисия и приятното е полезно, стига да обичаш това, което правиш.
За финал, едно е сигурно - знаем къде е вратата за американския пазар. Остана само да я отворим широко.
Марин Атанасов